Dedektör Derinlikleri Ve Ayırımları

heading_title

Dedektörlerin derinliği ve ayrım ilişkisi arabalarda ki tork ve beygir gücü ilişkisine benzer. Dedektörlerin derinliği tabiki çok önemlidir. Fakat derinlik kadar ayrımda önemlidir. Örneğin mineralin yüksek olduğu bir toprakta, mineralle metalin ayrımını iyi yapamayan bir dedektörde, derinliğin pek işinize yarayacağı söylenemez. Çünkü her minerale metal diye ötebileceğinden derin kazılar yapmak zorunda kalabiliriniz. Fakat elinize hiçbir şey geçmez! bu yüzden zaman kaybı, para kaybı, sizin yapmış olduğunuz işten soğuması ve bıkmasına sebep olacaktır. Bu durumda cihazı alırken, satıcı firmanıza kendi durumunuzu ve arama yapacağınız toprak yapısını ve arama yapacağınız yöntemi ( tek para - define vs ) mutlaka anlatın ve daha derin bir cihaz alıp yanlış sonuçlara ulaşmaktansa, Daha elverişli bir cihaz alıp en azından karşı karşıya bulunduğunuz koşulların üstesinde gelmek için doğru cihaz tercih ederek gelebilirsiniz.

Dedektör kullanıcılarının en çok sorduğu soru olmakla beraber, cevap vermesi en güç olan soru derinlik bilgisidir gerçekten. Dedektörlerde derinlik pek çok koşula bağlıdır. Arazideki toprak yapısı, kullanılan dedektör teknolşojisi ve arama başlığı, toprak altındaki hedefin ebatı, yaşı, yer altındaki duruş şekli en önemli derinlik şartlarıdır.

Dedektör sahibinin tecrübesi ve dedektörü doğru kullanımı derinliği etkileyen en büyük faktörlerdendir. Bir tek altın para ile bir küp altın para derinlikleri farklı olacaktır. Örneğin 1 tek altın parayı 30-40 cm de algılayacak. bir küp altın parayı ise 2,5 - 3 metrelerde algılyacaktır. Yüz senelik bir altın ile bin senelik bir altın farklı derinliklerden algılanabilecektir. Yeni gömülmüş 1 küp altına göre, uzun süre toprak altında gömülü olan bir küp altını, dedektör çok çok derinden algılayacaktır. Dedektörlerin derinliği üretimde kullanılan teknolojiye göre Değişir. Daha ileri teknoloji ve daha fazla araştırma-geliştirme faaliyetleri ile üretilen dedektörler daha derine inebildikleri gibi daha pahalıdırlar.

Bu nedenle herkes için derinlik anlayışı değişir. Ancak PULSE dedektörler üstün ve sadece kendilerinde bulunan teknolojileri sayesinde, diğer tüm dedektörlerden 2-3 kat daha derine ulaşacaklarına emin olabilirsiniz. Derin arama dedektörü olarak bilinen profesyonel Pulse dedektör  modeller ise  büyük arama başlıkları ile maksimum 2,5 - 3 mt. derinliklerden metal tespiti sağlayabilirler.


Dikkate alınması gereken şeylerden sadece birkaçı şunlardır: hedefin boyutu ve şekli, toprak koşulları, hedefin toprak altındaki yönü, duruş şekli, hedefin içeriği ve elektrik telleri ve radyo gibi herhangi bir dış parazit veya cep telefonu trafiği.


Yağmurla ıslatılmış zemin ve hatta gelen bir fırtına gibi hava koşulları da herhangi bir dedektör’ün derinliğinde ve hassasiyetinde önemli rol oynayabilir.


Tüm bunlar söylenirken, bir VLF  metal dedektörü normal bir toprak yapısına, orta boyutta bir arama başlığı (28-29cm) ile 1 TL büyüklüğündeki bir metali, dedektörün teknolojisine, markasına, modeline bağlı olarak 30-40 cm aralığında tespit edebilir.

Büyük bir hedefi (30x30cm) ise maksimum 130-150 cm aralığında tespit edebilirler.


Daha derinlerden metal ve boşluk tespiti yapılması istenirse, yeraltı görüntüleme sistem ve radarları tercih edilmelidir.


Ancak bu teknoloji ve cihazların hedef tespit yeteneği metal dedektörleri gibi değildir ve metal ayrım özelliği bu teknolojilerde bulunmamaktadırlar.


O sebeple her cihazın bir kullanım amacı ve yeri vardır.


Cihaz tercihi birilerinin tavsiyesi üzerine değil, Aktif Dedektör Yılların tercübe bilgisinden faydalanmak ve profesyonel  danışmanlık hizmeti alıp amaca uygun cihazları tercih yapılması tavsiye edilir.


Boşuna para harcamamak, zaman kaybetmemek ve emek sarf etmemek için doğru bilgileri alacağınız Biz Aktif Dedektöre,  danışmadan cihaz almayın. bu tavsiyelerimiz  sizin lehinize olacaktır.


Dedektörünüzü tanımak ve doğru şekilde kullanmak, herhangi bir cihazdan en iyi derinliği ve hassasiyeti elde etmek için yapabileceğiniz en önemli iki şeydir. Deneme Yanılma yöntemi ve arazi testleridir.  birde sabırlı ve azimli olmaktır.